Dzisiaj jest: 16 lutego 2019, imieniny: Danuty, Julianny, Daniela Rejestracja Logowanie

Modna i funkcjonalna kuchnia?

Modna i funkcjonalna kuchnia?

Modna i funkcjonalna kuchnia? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć! Kuchnia, określana przez wielu jako ?serce? domu, to bez wą...
Pierwsze ubezpieczenie samochodu ? jakie wybrać?

Pierwsze ubezpieczenie samochodu ? jakie wybrać?

Planujesz zakup pierwszego auta? A może w związku ze zdaniem prawa jazdy masz je otrzymać od najbliższych? Już wkrótce staniesz przed konieczno...
5 zalet zakupu używanego auta od dealera

5 zalet zakupu używanego auta od dealera

Samochody używane możemy kupować obecnie nie tylko przez ogłoszenia czy na giełdzie, ale również w salonach dealerskich. Poznaj z nami 5 powodów, d...

Wynajem lokalu pod gabinet stomatologiczny

Wzrasta ilość prywatnych gabinetów stomatologicznych. To doskonała wiadomość dla wszystkich osób, nieustannie zmagających się z problemami natury dentystycznej. To jednak nie tylko nieoceniona pomoc dla wszystkich pacjentów, ale również doskonały sposób na biznes dla wykwalifikowanych dentystów. Prywatne gabinety stomatologiczne przynoszą rewelacyjne dochody ? muszą jednak gdzieś się mieścić! Jak rozsądnie wybrać lokal pod taką działalność?

Praca w domu?

Wielu dentystów decyduje się na otwarcie gabinetu dentystycznego w wydzielonym z własnego mieszkania, bądź domu, pokoju. Czy to rozsądne rozwiązanie?

Pomysł taki ma wielu zwolenników, którzy zauważają, że dentysta tak naprawdę mieszka w miejscu pracy ? nie musi więc do niej chodzić i tracić czasu na dojazdy. W każdej chwili jest dostępny dla domowników oraz dla pacjentów. Jeśli akurat ich nie ma, może robić tysiące innych rzeczy w domu i przy domu. Wydawałoby się, że to najlepsza z opcji. Niestety, niekoniecznie. Dlaczego? Z dwóch głównych powodów:

1. Pacjenci nie uznają godzin pracy dentysty, który stale jest obecny tuż obok. Będą przychodzili o różnych porach i domagali się przyjęcia, bo przecież ?pan/pani akurat nic nie robi?. Czas wolny jest zaś podstawą solidnego odpoczynku i nabrania sił przed kolejnymi wyzwaniami. Nikt nie powinien być niepokojony w niedzielny wieczór, bądź święta ? nawet, gdy coś nas boli, a do najbliższego pogotowia stomatologicznego jest niezwykle daleko. Mimo bólu, nie możemy się domagać od lekarza tego, czego nie zrobilibyśmy sami. Wielu pacjentów niestety tego nie rozumie.


2. Otwarcie gabinetu stomatologicznego w miejscu zamieszkania oznacza, że właściciel zapłaci wyższy podatek od nieruchomości. Lokale mieszkalne są bowiem wyżej opodatkowane, niż inne nieruchomości. Budynki przeznaczone na prowadzenie w nich działalności gospodarczej mogą być objęte mniejszą kwotą podatku, gdy jedna z tych działalności ma charakter medyczny i udziela świadczeń zdrowotnych. Nie będziemy się mogli o to ubiegać, jeśli mamy gabinet we własnym domu. Dodatkowo, jeśli mieszkanie, w którym prowadzimy działalność podlega wspólnocie mieszkaniowej, stomatolog musi opłacać dodatkowo zaliczki na koszty ich zarządu.

Wynająć, czy kupić?

Zdecydowanie wynająć. Lokale przygotowane do użytku jako gabinety dentystyczne, są na tyle specyficzne, że ciężko nam będzie je potem odsprzedać. Z pewnością minie wiele czasu, zanim  uda nam się znaleźć kupca. Większość osób decyduje się na wynajem, więc trudno powiedzieć nie tylko kiedy, ale także czy w ogóle jakiś chętny się znajdzie.

W przypadku wynajmu zawsze możemy po jakimś czasie użytkowania wypowiedzieć umowę i zmienić lokal na inny. Może to być pomocne na przykład w przypadku, gdy gdzieś obok otwarty zostaje nowy gabinet stomatologiczny, bądź zainteresowanie pacjentów jest na tyle nikłe, że bardziej nam się opłaca przenieść siedzibę firmy w odległe miejsce.

Mamy możliwość eksperymentowania i wprowadzania niezbędnych modyfikacji. Możemy również w ogóle zakończyć działalność, nie tracąc przy tym niczego. W przypadku kupna lokalu stracilibyśmy w zasadzie wszystko.

Wymogi formalne

Jeśli decydujemy się wynająć lokal użytkowy i stworzyć w nim gabinet dentystyczny, konieczne będzie podpisanie stosownej umowy najmu z właścicielem ? ale nie tylko. Musimy uzyskać zgodę na zaadoptowanie pomieszczenia na gabinet oraz należycie go przystosować, by spełniał odpowiednie standardy. Jakie? Zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 roku.

Wymogi lokalowe

Każdy gabinet dentystyczny powinien posiadać:

  • podłogi i sprzęty wykonane z materiałów, które pozwalają na ich solidne umycie i dokładne zdezynfekowanie. Dotyczy to również znajdujących się w gabinecie mebli
  • ścianę przy umywalce, która została odpowiednio zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci
  • grzejnik zainstalowany w taki sposób, by łatwo było go umyć i utrzymać w czystości również przestrzeń wokół niego
  •  sprężarki i pompki umiejscowione w taki sposób, by nie powodowały nadmiernego hałasu oraz nie ulegały zanieczyszczeniom

Powinniśmy pamiętać, że jeśli nasz gabinet jest jedynym lokalem medycznym w całym budynku, musi być odpowiednio odizolowany od reszty pomieszczeń i użytkowników, bądź mieszkańców. Miejsce gdzie wykonuje się zabiegi i które ma kontakt z krwią człowieka, jest zawsze szczególnie narażone na rozprzestrzenianie zarazków - należy więc o nie odpowiednio dbać. Swoim klientom powinniśmy zapewnić także choćby niewielką poczekalnię, by mieli gdzie usiąść oczekując na swoją kolej. Warto również dostosować wjazd do potrzeb osób niepełnosprawnych, bądź matek z dziecięcymi wózeczkami.

Porady dotyczące wynajmu lokalu użytkowego dla stomatologa dostarczył portal Domibiznes.pl.

Autor zdjęcia: Omar Bárcena (Flickr; lic. Creative Commons)

Dodano: 2014-12-30
Wyświetleń: 5382