Dzisiaj jest: 18 czerwca 2018, imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy Rejestracja Logowanie

Tani kurier Polska - Irlandia

Tani kurier Polska - Irlandia

Do Irlandii od lat emigruje wielu Polaków. Oficjalnie ich liczba w tym kraju wynosi już ponad 135 tys. Tak liczna Polonia znacząco wpływa na wzrost...
Co powinieneś wiedzieć o księdze wieczystej?

Co powinieneś wiedzieć o księdze wieczystej?

Księga wieczysta jest rejestrem przedstawiającym stan prawny nieruchomości. Kupno mieszkania na rynku wtórnym powinno być zawsze poprzedzone sprawd...
Wynajem lokalu pod gabinet stomatologiczny

Wynajem lokalu pod gabinet stomatologiczny

Wzrasta ilość prywatnych gabinetów stomatologicznych. To doskonała wiadomość dla wszystkich osób, nieustannie zmagających się z problemami natury d...

Wady i zalety prowadzenia własnej firmy w Irlandii

Jak założyć firmę w Irlandii? Najlepiej nie wstając od komputera. Procedura zakładania własnej firmy na zielonej wyspie jest niezwykle prosta. Dodatkowo szereg udogodnień i korzyści sprawia, ze prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Irlandii jest bardzo korzystna formą zatrudnienia.

Nie od dziś wiadomo, ze Irlandia ma jedne z najbardziej korzystnych przepisów związanych z prowadzeniem własnej, jednoosobowej firmy. Ci, którzy zniechęcili się biurokracja i całym bałaganem urzędniczym w Polsce – tutaj pozytywnie się zaskoczą, bo korzyści dla prywaciarzy jest wiele.

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że Irlandia pozwala działać przedsiębiorcom w ramach przejrzystego i przyjaznego systemu prawnego i podatkowego. Jedną z głównych zalet prowadzenia własnej firmy w Irlandii jest fakt, że podatki zaczynamy płacić dopiero wtedy, kiedy nasza firma zaczyna przynosić zyski.

Co ciekawe, małe firmy są zwolnione z płacenia podatku VAT. Opodatkowaniu VAT-em podlegają te podmioty, których roczne obroty przekraczają lub prawdopodobnie przekroczą 55 000 euro /w przypadku dostarczania towarów/ oraz 27 500 euro /w przypadku świadczenia usług/. Niemniej jednak, można zostać płatnikiem tego podatku także przy niższych obrotach. Podstawowa stawka VAT w Irlandii wynosi 21%. Rozliczenie z tego podatku należy przedstawiać raz na dwa miesiące, a raz w roku wymagany jest całościowy bilans.

Kolejny atut, to niska w porównaniu z innymi państwami europejskimi stawka CIT - wynosząca 12,5%. PIT płacony jest według stawek 20% lub 41%, choć warto tutaj zwrócić uwagę na wysokie progi podatkowe.

Co warte podkreślenia, zaraz po zarejestrowaniu działalności jest się ubezpieczonym, choć składkę płaci się dopiero na koniec roku. W przypadku samozatrudnienia, roczna, minimalna składka na ubezpieczenie społeczne wynosi 253 euro. Wartość ta jest stała i nie zmienia się w zależności od dochodów. Irlandzcy przedsiębiorcy płacą jedne z najniższych składek w Europie i tym samym otrzymują jedne z najniższych emerytur.

Niestety największą wadą działalności jednoosobowej w Irlandii jest fakt, że za wszystkie zobowiązana zaciągnięte w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej odpowiada się własnym majątkiem. Warto pamiętać także, że podatek dochodowy płacony jest według wyższych stawek niż w przypadku osób prawnych.

To wszystko sprawia, że prowadzenie własnej firmy w Irlandii jest dużo bardziej korzystne niż w Polsce. Prawdę powiedziawszy ciężko nawet porównywać te dwa systemy. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że wszyscy Ci którzy zrazili się prowadzeniem własnej działalności w Polsce, w Irlandii pozytywnie się zaskoczą.
Dodano: 2012-09-15
Wyświetleń: 12658