Dzisiaj jest: 19 października 2017, imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita Rejestracja Logowanie

Wynajem lokalu pod gabinet stomatologiczny

Wynajem lokalu pod gabinet stomatologiczny

Wzrasta ilość prywatnych gabinetów stomatologicznych. To doskonała wiadomość dla wszystkich osób, nieustannie zmagających się z problemami natury d...
Filtry w samochodzie - gdzie ich szukać?

Filtry w samochodzie - gdzie ich szukać?

Nie wiadomo z czego to wynika, ale niestety, nie każdy właściciel pojazdu jest zorientowany, jakie w samochodzie znajdują się filtry i gdzie powini...
Podatek dochodowy od osób fizycznych we Włoszech

Podatek dochodowy od osób fizycznych we Włoszech

Podatek dochodowy od osób fizycznych we Włoszech to IRE – podatek ten zastępuje dotychczasowy podatek dochodowy od osób fizycznych IRPEF.

Wady i zalety prowadzenia własnej firmy w Irlandii

Jak założyć firmę w Irlandii? Najlepiej nie wstając od komputera. Procedura zakładania własnej firmy na zielonej wyspie jest niezwykle prosta. Dodatkowo szereg udogodnień i korzyści sprawia, ze prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Irlandii jest bardzo korzystna formą zatrudnienia.

Nie od dziś wiadomo, ze Irlandia ma jedne z najbardziej korzystnych przepisów związanych z prowadzeniem własnej, jednoosobowej firmy. Ci, którzy zniechęcili się biurokracja i całym bałaganem urzędniczym w Polsce – tutaj pozytywnie się zaskoczą, bo korzyści dla prywaciarzy jest wiele.

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że Irlandia pozwala działać przedsiębiorcom w ramach przejrzystego i przyjaznego systemu prawnego i podatkowego. Jedną z głównych zalet prowadzenia własnej firmy w Irlandii jest fakt, że podatki zaczynamy płacić dopiero wtedy, kiedy nasza firma zaczyna przynosić zyski.

Co ciekawe, małe firmy są zwolnione z płacenia podatku VAT. Opodatkowaniu VAT-em podlegają te podmioty, których roczne obroty przekraczają lub prawdopodobnie przekroczą 55 000 euro /w przypadku dostarczania towarów/ oraz 27 500 euro /w przypadku świadczenia usług/. Niemniej jednak, można zostać płatnikiem tego podatku także przy niższych obrotach. Podstawowa stawka VAT w Irlandii wynosi 21%. Rozliczenie z tego podatku należy przedstawiać raz na dwa miesiące, a raz w roku wymagany jest całościowy bilans.

Kolejny atut, to niska w porównaniu z innymi państwami europejskimi stawka CIT - wynosząca 12,5%. PIT płacony jest według stawek 20% lub 41%, choć warto tutaj zwrócić uwagę na wysokie progi podatkowe.

Co warte podkreślenia, zaraz po zarejestrowaniu działalności jest się ubezpieczonym, choć składkę płaci się dopiero na koniec roku. W przypadku samozatrudnienia, roczna, minimalna składka na ubezpieczenie społeczne wynosi 253 euro. Wartość ta jest stała i nie zmienia się w zależności od dochodów. Irlandzcy przedsiębiorcy płacą jedne z najniższych składek w Europie i tym samym otrzymują jedne z najniższych emerytur.

Niestety największą wadą działalności jednoosobowej w Irlandii jest fakt, że za wszystkie zobowiązana zaciągnięte w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej odpowiada się własnym majątkiem. Warto pamiętać także, że podatek dochodowy płacony jest według wyższych stawek niż w przypadku osób prawnych.

To wszystko sprawia, że prowadzenie własnej firmy w Irlandii jest dużo bardziej korzystne niż w Polsce. Prawdę powiedziawszy ciężko nawet porównywać te dwa systemy. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że wszyscy Ci którzy zrazili się prowadzeniem własnej działalności w Polsce, w Irlandii pozytywnie się zaskoczą.
Dodano: 2012-09-15
Wyświetleń: 11905