Dzisiaj jest: 18 grudnia 2017, imieniny: Gracjana, Bogusława, Laurencji Rejestracja Logowanie

Co powinieneś wiedzieć o księdze wieczystej?

Co powinieneś wiedzieć o księdze wieczystej?

Księga wieczysta jest rejestrem przedstawiającym stan prawny nieruchomości. Kupno mieszkania na rynku wtórnym powinno być zawsze poprzedzone sprawd...
Wynajem lokalu pod gabinet stomatologiczny

Wynajem lokalu pod gabinet stomatologiczny

Wzrasta ilość prywatnych gabinetów stomatologicznych. To doskonała wiadomość dla wszystkich osób, nieustannie zmagających się z problemami natury d...
Filtry w samochodzie - gdzie ich szukać?

Filtry w samochodzie - gdzie ich szukać?

Nie wiadomo z czego to wynika, ale niestety, nie każdy właściciel pojazdu jest zorientowany, jakie w samochodzie znajdują się filtry i gdzie powini...

Co powinieneś wiedzieć o księdze wieczystej?

Księga wieczysta jest rejestrem przedstawiającym stan prawny nieruchomości. Kupno mieszkania na rynku wtórnym powinno być zawsze poprzedzone sprawdzeniem księgi wieczystej. Dowiedz się, co musisz wiedzieć na jej temat, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Czym jest i co zawiera księga wieczysta?

Księgi wieczyste to dokumenty jawne, które opisują status prawny nieruchomości każdego typu (gruntowych, budynkowych i lokalowych). Są prowadzone po to, aby zapewnić bezpieczeństwo w obrocie nieruchomościami. To dzięki księdze wieczystej uzyskasz wszelkie niezbędne informacje prawne na temat mieszkania, które chcesz zakupić. Księga wieczysta potrzebna jest również wtedy, gdy planujesz zaciągnąć kredy hipoteczny na zakup mieszkania.

Każda księga wieczysta składa się z czterech działów, a każdy z nich opisuje inny aspekt prawny nieruchomości:

  1. Dział I ? składa się z dwóch części.
  • Dział I-O, Oznaczenie nieruchomości ? przedstawia informacje dotyczące lokalizacji, wielkości i przeznaczenia nieruchomości (np. czy jest to lokal mieszkalny).
  • Dział I-Sp, Spis praw związanych z własnością ? z tego działu dowiesz się, jakie prawa przysługują właścicielowi nieruchomości. W przypadku mieszkań ta część księgi określa, jaki udział w nieruchomości wspólnej przypada na dany lokal. W przypadku działek określone są np. prawa do przejazdu i przechodzenia przez sąsiednie działki i korzystania z ich infrastruktury.
  1. Dział II ? określa, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem danej nieruchomości (w przypadku współwłaścicieli podaje się też ich udziały).
  2. Dział III ? opisuje prawa, roszczenia i ograniczenia względem nieruchomości. Z tego działu dowiesz się, czy lokal obciążony jest np. prawem służebności lub czy nie zostanie poddany do egzekucji.
  3. Dział IV ? przedstawia wpisy hipotek ustanowionych na nieruchomości. Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na mieszkanie, to właśnie w tej części zostanie zamieszczona stosowna informacja.

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Aby sprawdzić księgę wieczystą, musisz znać jej numer. Jeśli samodzielnie chcesz zweryfikować wszystkie informacje, poproś sprzedającego o podanie takiego numeru.

Księgi wieczyste prowadzone są fizycznie w formie teczek, a od 2010 roku funkcjonują też elektroniczne księgi wieczyste, dostępne online na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ekw.ms.gov.pl).

Księgę wieczystą fizycznie możesz obejrzeć w siedzibie Sądu Rejonowego, zamawiając ją wcześniej w czytelni ksiąg wieczystych. Możesz złożyć też wniosek o wydanie odpisu księgi. Odpis przedstawiający aktualny status prawny nieruchomości (tzw. odpis zwykły) kosztuje 30 zł, a odpis zupełny zawierający wpisy historyczne ? 60 zł.

Czy nieruchomość musi posiadać księgę wieczystą?

Nie istnieje zapis, który nakazywałby prowadzenie ksiąg wieczystych, jednak jej nieposiadanie wiąże się z niedogodnościami i ryzykiem. Wystrzegaj się zakupu mieszkania bez księgi wieczystej. To ona stanowi potwierdzenie informacji prawnych o nieruchomości, więc zabezpiecza również Twoje interesy. Jeśli właściciel mieszkania nie posiada księgi, w każdej chwili może złożyć wniosek o jej założenie do wydziału wieczystoksięgowego Sądu Rejonowego (razem z dokumentami potwierdzającymi posiadanie praw do lokalu).

Pamiętaj, że jeśli planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na kupowaną nieruchomość, bez księgi wieczystej będzie to niemożliwe.

___

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

Dodano: 2017-11-27
Wyświetleń: 78